Uranyum fiyatları 12 yılın zirvesinde

Yeşil enerjiye dönüş ve fosil yakıtlardan vazgeçme çabası uranyuma olan talebi artırdı.

Çin’den Hindistan’a ve Rusya’ya kadar birçok ülkenin artan enerji ihtiyaçlarını karşılama ve karbon emisyonlarını azaltma ihtiyaçlarını dengelemek için daha fazla nükleer program başlatması uranyuma olan talebin artmasında etkili oldu.

Artan talebin etkisiyle, uranyum fiyatı 2011’deki Fukushima nükleer felaketinden bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Uranyum fiyatı yılbaşından bu yana yüzde 40 artarak 66,25 dolara yükseldi. Altın fiyatları ise 2023’te şu ana kadar sadece yüzde 5 civarında artış gösterdi.

FİYATIN DAHA DA ARTMASI BEKLENİYOR

Analistler, uranyum fiyatındaki artışın devam edeceğini ve yılsonuna kadar uranyumun 80 dolara ulaşabileceğini tahmin ediyor.

Bir SP Angel madencilik analisti Reuters’a yaptığı açıklamada, “Madencilik maliyetleri arttıkça ve nükleer jeneratörler artan riskli arz yönlü sorunlara karşı korunmak için stok oluşturmaya çalıştıkça piyasa yavaş yavaş daha yüksek fiyatlar oluşturuyor” dedi.

Analist ayrıca, önümüzdeki 10-20 yıl boyunca ya da düşük karbon ayak izine sahip büyük ölçekli kesintisiz baz yük enerjisi için başka bir kaynak bulunana kadar da fiyatların yıldan yıla artmasını beklediklerini söyledi.

Başka bir enerji uzmanı ise Financial Times’a yaptığı açıklamada uranyumun Fukushima öncesi seviyeleri aşabilecek bir arz sıkıntısı yaşayabileceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx