Şêx Said Derneği Başkanı Fırat: Kirli bir plan devrede

Sosyal medya paylaşımları nedeniyle 26 Aralık günü Erzurum’un Hınıs ilçesinde gözaltına alınıp “örgüt propagandası” suçlaması yöneltilen Şêx Said’in torunu Ruşen Fırat’a Hınıs Sulh Ceza Hakimliği’nce 30 gün boyunca tüm sosyal medya hesaplarından Türk bayrağı paylaşma cezası verildi. Verilen bu ceza birçok kesimin tepkisine yol açtı. Diyarbakır Barosu da “yetki aşımı” yaptığı gerekçesiyle kararı veren hâkim hakkında Hakimler ve Savcılar Kurulu’na (HSK) şikayette bulundu.

‘KİRLİ BİR PLAN DEVREDE’

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, Şêx Said Derneği Başkanı Mehmet Kasım Fırat, yeğeni olan Ruşen Fırat hakkında verilen cezaya tepki gösterirken, son dönemde atılan kimi adımlar ile Şêx Said ismi üzerinden kirli bir plan yürütüldüğünü ifade etti.

Şêx Said şahsında Kürtlerin değerlerine dönük provokatif saldırıların son dönemde arttığını dile getiren Kasım Fırat, “Çünkü inancı ve ideolojisi ne olursa olsun bütün Kürtlerin saygı duyduğunu biliyorlar. Bu halkın bir değeri ve onun üzerinden kirli bir plan çerçevesinde oyun oynamaya çalışıyorlar” dedi.

2011 yılında Osman Baydemir’in Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde Dağkapı Meydanı’na Şêx Said isminin verilmesi kararlaştırıldığını, ancak bunun pratiğe geçirilemediğini söyleyen Fırat, konunun 2019 seçimlerinde iktidar cenahınca yeniden gündeme getirilse de, sonrasında kendi ihtiyaçları çerçevesinde yine suskunluğun tercih edildiğini ifade etti. Fırat, “Ama son bir aydır sistemin içinden gizli bir el bir şeyler karıştırmak, ortalığı bulandırmak istiyor. Şêx Said adının bulvara verileceğini ilan ettiler. Bunun üzerine Türk ırkçısı bazı parti yöneticileri, medya mensubu bazı kalemşörler Şêx Said şahsında bütün Kürtlere hakaret ettiler. Bu da dört parça Kürdistan’da büyük bir tepkiyle karşılandı. Halk bu durum karşısında tepkisini gösterdi” dedi.

‘TESADÜF DEĞİL!’

Yeğeni olan Ruşen Fırat’ın gözaltına alınması ve Türk bayrağı paylaşma cezası verilmesinin tesadüf olmadığını vurgulayan Şêx Said Derneği Başkanı, şunları söyledi: “Astım ve epilepsi hastası yeğenim, 2014 yılında yapılan HDP konferansında çekilmiş bir fotoğrafı ve Federe Kurdistan’a yaptığı bir ziyaret esnasında oranın bayrağı ile çekip paylaştığı fotoğraf üzerinden cezalandırıldı. Ki ne kadar masum bir olay. ve Federe Kurdistan yöneticileri orayı temsil eden bayrakla Türkiye’ye geldiklerinde yetkililer tarafından merasimle karşılanıyorlar, önlerine kırmızı halı seriliyor. Mesele bu da değil. Yeğenime ‘Daha önce Türk bayrağı altında fotoğraf çektin mi?’ sorusunu sorup hukuk dışı, ahlak ve vicdan dışı bir kararla 1 ay boyunca herkese açık sosyal medya profilinde Türk bayrağı paylaşma cezası veriyor. Hesap açık olduğu için birçok ırkçı mesajlara maruz kalıyor. Bu da bize, Kürtlere ağır gelen bir durum. Bunu kabul etmiyoruz.

‘ESAT OKTAY ZİHNİYETİ HALA YÜRÜRLÜKTE’

Bu uygulama hukuksuzdur. Bu kararı veren hâkim kirli bir zihniyete sahip biridir. Nasıl ki Diyarbakır zindanında Esat Oktay mahkûmlara hakaret edip onlara marş okutuyorduysa, o zihniyet bugün daha teknik bir şekilde yürürlüktedir. Bununla birlikte barış isteyen yurtsever Kürtler cezalandırılmak isteniyor, bunu kabul etmiyoruz. Bu insani bir şey değil.”

Devreye konulan kirli plan çerçevesinde kimi televizyon kanallarında adının sıklıkla zikredildiğini belirten Kasım Fırat. “Bu konuda benim de üzerime gelebilirler. Açık bir şekilde tehdit ediyorlar ama zerre kadar korkmuyorum” diye konuştu

Yaşanılan bütün olumsuzluklara rağmen bağımsız, adaletli ve onurlu bir hayat istediklerini dile getiren Fırat, Şêx Said’in idam sehpasında “Siz bugün yaşamımıza son veriyorsunuz ama biz size boyun eğmedik” dediğini hatırlattı.
Fırat, “Biz de boyun eğmiyoruz. Dün vardık, bugün varız ve yarında var olacağız. Topluma da onu söylüyorum; hak, hukuk, adalet çerçevesinde onurlu bir duruş için siz de boyun eğmeyin. Kürtler bir araya geldi. Bu konuda da mutluyuz” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx