Selçuklu’ya dev enerji yatırımı

Selçuklu Belediyesi’nin yenilenebilir enerji kaynakları içerisindeki en büyük yatırımı olan Bağrıkurt GES Projesi’nde imalat çalışmaları tamamlanıyor. Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, “Güneş enerji santrali belediyenin tüm tesislerinin elektrik ihtiyacını büyük oranda karşılayacak” dedi.

Selçuklu Belediyesi, enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji sistemleri alanındaki çalışmalarını büyük yatırımlar yaparak sürdürüyor. Bu kapsamda önceki yıllarda başlatılan GES projelerinin en büyüğü olan Bağrıkurt Mahallesi GES projesinde sona yaklaşıldı. Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, kısa süre içinde devreye alınması planlanan tesiste incelemelerde bulunarak, çalışmalardaki son durum hakkında bilgi verdi. Başkan Pekyatırmacı, Selçuklu Belediyesi olarak her zaman çevreye duyarlı projeler ürettiklerini söyledi.

3.6 mw’lık enerji gücü

Selçuklu’ya yenilenebilir ve çevreci bir yatırımı daha kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını anlatan Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, şu açıklamalarda bulundu: “Bağırkurt Mahalle’mizdeki yenilenebilir enerji sistemini 47 bin metrekarelik bir alana kurduk. Burada 7 binin üzerinde panelimiz var ve 3.6 mw’lık bir enerji gücüne sahibiz. Daha önce idari binamızın çatısında oluşturduğumuz 120 kw’lık GES, Tropikal Kelebek Bahçemizin hemen yanında oluşturduğumuz 360 kw’lık GES ve Yeni Nesil Şehir Kütüphanemizin üzerinde bulunan 70 kw’lık GES ile birlikte bu alanda üreteceğimiz enerjiyle toplamda bütün belediyemizin elektrik enerji ihtiyacının yüzde 75’ini hatta 80’e varan kısmını inşallah artık yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılamış olacağız. Bu çok büyük bir miktar. Bir yandan bu projemizle doğaya katkı sunacağız. Diğer yandan da belediyemizin ekonomik anlamda önemli giderlerinden bir tanesi enerji gideri, bunu artık tamamen güneşten elde etmiş olacağız. İnşallah tesisimizi çok kısa bir sürede hayata geçirmeyi planlıyoruz. Şu anda fiziki imalatlar tamamlandı, MEDAŞ’ın onay süreçleri devam ediyor. Bu süreç de tamamlandıktan sonra buradaki tesisimizi devreye alacağız.”

‘Çevreye duyarlı projeler üretiyoruz’

Meydan Mahallesi’nde de yeni planladıkları bir GES alanı olduğunu belirten Başkan Ahmet Pekyatırmacı, “Orada yapacağımız GES imalatı ile birlikte inşallah artık belediyemizin bütün idari binalarında, sosyal tesislerinde, spor tesislerinde ve bütün parklarımızda kullandığımız enerjinin tamamını yenilenebilir enerji kaynaklarından elde etmiş olacağız. Bütün ekip arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Büyük bir projeyi artık tamamlama aşamasına gelmiş durumdayız. Selçuklu Belediyesi olarak her zaman çevreye duyarlı projeler üretiyoruz. Sıfır Atıkla ve karbon ayak izinin azaltılmasıyla ilgili çok önemli projeler yürütüyoruz. Tabii ki yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması, bu üretimlerin yapılması da bunun önemli bir parçası. İnşallah bu yatırımlarımızı en güçlü şekilde bundan sonra da devam ettireceğiz” diyor.

Bilgilendirme TIR’ının ilk durağı Bağcılar

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hayata geçirilen “Yüzyılın Dönüşümü İstanbul” projesi ve “Yarısı Bizden” kampanyası için Bilgilendirme Tır’ı yola çıktı. İstanbul’un depreme hazır hale getirilmesi ve riskli yapı stokunun hızla dönüştürülmesi amacıyla başlatılan “Yüzyılın Dönüşümü” projesi kapsamında hareket eden tırın ilk durağı Bağcılar oldu. Bağcılar Meydanı’na park eden tıra, evini dönüştürmek isteyen vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı görevliler, sürecin nasıl işlediği konusunda bilgi verirken kafalarındaki soru işaretlerini gideriyor.

Nilüfer’de kaçak yapıya taviz yok

Kaçak yapıyla mücadelesini kararlılıkla sürdüren Nilüfer Belediyesi, iki ayrı mahallede üç yıkım daha gerçekleştirdi. Nilüfer’in verimli tarım arazilerine yapılan kaçak yapıları yıkan Nilüfer Belediyesi, son olarak Yaylacık ve Alaaddinbey mahallelerinde iki kaçak yapıyı yıkarken, üretimin sürdüğü bir fabrikayı da kullanılamaz hale getirdi. Sabahın erken saatlerinde sahaya çıkan Nilüfer Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, güvenlik önlemleri eşliğinde Alaaddinbey Mahallesi’nde bin 100 metrekare, Yaylacık Mahallesi’nde de 500 metrekare alana sahip fabrika amaçlı yapılan iki kaçak yapıyı yıktı.

3. Gençlik Festivali başladı

Küçükçekmece Belediyesi tarafından bu yıl 3’üncüsü düzenlenen Gençlik Festivali, binlerce genci birbirinden ünlü sanatçı ve DJ’lerle buluşturmaya hazırlanıyor. Zeynep Bastık, Buray, Emre Aydın, İlyas Yalçıntaş, Gökhan Keser, Eypio, Ozbi ve birbirinden eşsiz isimlerin sahne performanslarıyla gençlere müzik ve eğlence dolu bir program sunacak festivale, 19-20-21 Ocak tarihlerinde Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi ev sahipliği edecek. İstanbullu gençleri Gençlik Festivali’ne davet eden Belediye Başkanı Kemal Çebi, “Gençlerin heyecanı ve coşkusuyla geleneksel hale getirdiğimiz 3’üncü Gençlik Festivalimiz başlıyor. Sömestir, zorlu bir eğitim-öğretim döneminin ardından tüm öğrenciler için moral ve motivasyon zamanıdır” diye konuştu.

19 tondan fazla atık toplandı

Alanya Belediyesi tarafından Zortaş Geri Dönüşüm AŞ’nin sponsorluğunda sıfır atığın ve geri dönüşümün önemini vurgulamak için düzenlenen 2. Sıfır Atık Mutfakta Başlar Yarışması sona erdi. Alanya Kültür Merkezi’nde düzenlenen ödül töreniyle kazananlar ödüllerini aldı. Yaklaşık 1 buçuk aylık yarışma sürecinin ardından yarışmaya katılan 593 kişi sayesinde 19 ton 64 kilogram geri dönüştürülebilir atık toplandı. Yarışmaya katılan 593 vatandaştan 222 kişi ödül almaya hak kazandı. Toplanan atığın ayrıştırılması sonucu 110 bin 75 kw saat enerji tasarrufu sağlandı. Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, yaptığı açıklamada, sıfır atığın önemini vurgulayarak, şöyle dedi: “Kendini seven, ülkesini seven, ülkeye bir katma değer kazandırmak için bu projeye gönül veren, bu projeye emek veren herkese teşekkür ediyorum. Her yıl olduğu gibi bu yıl da yarışmamızda çok büyük bir katılım sağlandı. 593 kişinin yarışmamıza katılarak, sıfır atık projemize destek verdi. Her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Alanya Belediyesi, temizlik ve sıfır atık çalışmalarında örnek bir belediyedir. Defalarca aldığımız ödüllerle bu konudaki başarımızı da ispatlamış oluyoruz.”

ŞiKAYET VAR!

Su kesintileri isyan ettirdi!

Bu hafta Denizli’den çok sayıda şikâyet aldık. Bunlardan birinde; Denizli’deki okurumuz, “Merkezefendi Lise Caddesi’nde otuyoruz. Sularımız çok az akıyor. Banyo yapılmıyor, çamaşır yıkanmıyor, bulaşık yıkanmıyor ve doğal gazı suyu bile basamıyoruz. Geçenlerde yine böyle olmuştu, düzeldi ama birkaç gündür durum böyle. Başkan’ın festivaller yerine altyapıya yatırım yapması gerektiğini düşünüyoruz. Sorunumuzu dile getirmenizi istiyoruz” diye yakınıyor. Diğer bir okurumuz ise “250 numaralı araç her gün çok dolu oluyor. Bu hatta küçük otobüs değil büyük otobüs koyulmasını istiyoruz. Son bindiğim otobüs de tıka basa dolu olmasına rağmen her durakta durup yolcu alındı herkes üst üsteydi” bilgisini veriyor. Konuyla ilgili Denizli Büyükşehir Belediyesi Basın Daire’sini aradım ancak ulaşamadım. Tekrardan adaylığı açıklanan Osman Zolan ve ekibine bu durumu iletmiş olalım. Seçim öncesi vatandaşın memnuniyeti önemli. Bakalım Belediye’den konuyla ilgili nasıl bir açıklama yapılacak?

‘Muhtar köye seçmen topluyor’

Yozgat Aydıncık’ta oturan okurlarımız, “Kıyıkışla köyünde muhtar Mehmet Keleş, köy nüfusuna kayıtlı olmayan, köyde oturmayan insanları kendi evine beş seçmen, yıkık 22 numara gözüken eve 2 kişi, biri kadın, bir erkek; biri Mardinli kadın, diğeri Yozgat Aydınlıklı erkek;9 numaralı kullanılmayan boş çatlak eve 7 kişi, yine boş kullanılmayan 11 numaraya 3 kişi yazdırmış. Seçmen listesini 4 Ocak’ta her zaman asıldığı yere asması gerekirken, asmayarak evinde tutmuş, İlçe Seçim Kurulu’na 2 kere bildirmemize rağmen asmamış, 112 jandarma imdat telefonu aranarak jandarma marifetiyle 8 gün sonra 11 Ocak’ta liste asıldı. Köyümüzden seçmen olarak ben Kemal Şahbaz ve Haydar Özel seçmen listesini bakmaya gittiğimizde üzerimize saldırdılar” dedi. Okurlarımızın bu şikâyetini Yozgat Valiliği ve Yozgat Aydıncık Kaymakamlığı ile Yüksek Seçim Kurulu’na iletmiş olalım.

Siz sorun yetkililer yanıtlasın

Sevgili okurlar! Yaşadığınız şehirde, sokağınızda, cadde ve kaldırımlarda gördüğünüz aksaklıkları, trafikte karşılaştığınız sorunları, yaşadığınız problemleri sorumlulara duyurmak, şikâyetlerinizi onlara iletmek ve çözüm bulunmasını istiyorsanız, bize iletin. 0530 954 59 59 numaralı telefonumu günün her saatinde arayabilir, whatsapp’tan veya [email protected] elektronik posta adresine şikâyetinizi fotoğraflarıyla birlikte iletebilirsiniz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx