Netanyahu’dan Lahey açıklaması: Kimse bizi durduramaz

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Tel Aviv’de düzenlediği basın toplantısında Lahey’deki Uluslararası Adalet Divanı’nda (UAD) görülen soykırım davası hakkında konuştu.

“Gazze savaşını tam zafere kadar sürdüreceklerini” söyleyen Netanyahu, “Kimse bizi durduramayacak. Ne Lahey, ne şeytan ekseni, hiç kimse” ifadelerini kullandı.

Netanyahu’nun konuşmasında ilk olarak eski ABD Başkanı George W. Bush’un kullandığı “şeytan ekseni” ifadesini kullanması dikkati çekti. Bush, bu ifadeyi Kuzey Kore, Irak ve İran’ı betimlemek için kullanmıştı.

LAHEY’DEKİ DAVA

Güney Afrika Cumhuriyeti, İsrail’in 7 Ekim 2023’ten bu yana Gazze’de işlediği fiillerle Soykırımın Sözleşmesi’ni ihlal ettiği gerekçesiyle 29 Aralık 2023’te Hollanda’nın Lahey kentinde bulunan UAD’de dava açarak İsrail aleyhine ihtiyati tedbir kararı alınmasını talep etti.

Güney Afrika bu kapsamda UAD’den 9 ihtiyati tedbir kararına hükmedilmesini istiyor. Bunlar arasında, İsrail’in Gazze’deki askeri operasyonları derhal durdurması, Filistinlilere yönelik soykırımın önlemesi için gerekli tüm makul tedbirleri alması, yerlerinden edilenlerin evlerine dönerek yeterli gıda, su, yakıt, tıbbi ve hijyen malzemeleri, barınak ve giysi dahil olmak üzere insani yardıma erişiminin sağlaması, soykırıma karışanların cezalandırılmaları için gerekli adımları atması ve soykırımın delillerini muhafaza etmesi de bulunuyor.

Güney Afrika, durumun aciliyeti sebebiyle UAD’den tedbir kararına hükmetmesini talep ederken duruşmaların tamamlanmasının ardından Divan, tarafların beyanları ve delillerini inceleyerek karar için müzakerelere başlıyor.

Kararının açıklanması için hakimleri bağlayan bir tarih bulunmuyor. Ancak Divan’ın önceki yargılamalarına bakıldığında, soykırım gibi aciliyet gerektiren durumlarda bu sürenin birkaç hafta olduğu görülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx