‘Komünist Başkan’ ile ilgili çarpıcı iddia: Kadıköy’den aday olacak

Yeni yılla birlikte yerel seçim takvimine girilirken partilerin aday belirleme süreci de devam ediyor.

TV100’de yayınlanan Taksim Meydanı programında kulis bilgilerini aktaran gazeteci Barış Yarkadaş, 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerde ‘Komünist Başkan’ olarak bilinen Fatih Mehmet Maçoğlu’nun nereden aday olacağını açıkladı.

Kulis bilgisini aktaran ve Maçoğlu’nun daha önce İBB için aday olacağı iddialarını anımsatan Yarkadaş, “2 ay önce Pınar Işık Ardor’un öğlen programına Sinan Burhan ile katıldığımızda bir kulis verdim. Dedim ki “Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu muhtemelen İstanbul’dan bir ilçeden ya da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan aday olacak.” Dedim. Ama bununla ilgili çalışmalar yürütülüyor. Şu an dedim çok netleşmiş bir durum değil. “Türkiye İşçi Partisi’nden de olabilir Türkiye Komünist Partisi’nden de olabilir” dedim. Çünkü Türkiye İşçi Partisi de bununla ilgili çalışmalar yaptı, niyetliydi. Bu tabi kamuoyunda o zaman çok tartışıldı. Fatih Mehmet Maçoğlu büyük bir ihtimalle Sosyalist Meclisler Federasyonunun çatısı altında Türkiye Komünist Partisi’nin İstanbul Kadıköy Belediye Başkan Adayı olacak” ifadelerine yer verdi.

‘TİP’İN ÖYLE BİR NİYETİ VARDI’

Sözlerini sürdüren Yarkadaş “Sosyalist Meclisler Federasyonundaki arkadaşlarla konuştuğumda şu bilgiyi edindim; Bir, Fatih Mehmet Maçoğlu için İstanbul’un 5 ilçesi İzmir’in 2 ilçesinde kamuoyu araştırması yapılmış. En yüksek dönüş %65 ile Kadıköy’den, %63’de Bakırköy’den olmuş. Ben bu bilgiyi veren arkadaşlara dedim ki “%65 Kadıköy’den dönüş ne demek?” dedim. Bir araştırmada İstanbul’da 4 bin 500 kişi “Eğer Fatih Mehmet Maçoğlu Kadıköy’den aday olursa hem oy veririm hem destek veririm” demiş. Bu da %65’ e tekabül ediyormuş. Benim edindiğim bilgi bu çalışma yarın ya da öbür gün tamamlanıyor ve Fatih Mehmet Maçoğlu muhtemelen Perşembe günü Türkiye Komünist Partisi’nin Kadıköy adayı olarak açıklanacak. Aday olarak açıklandığında eğer Türkiye İşçi Partisi de oradan bir aday çıkartırsa ki TİP’in de böyle bir niyeti vardı. Bu noktada da Cumhuriyet Halk Partisi’nin “Ben nasıl olsa orayı kazanıyorum” deme rahatlığının olmaması gerekir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx