7 başlıkla geçen hafta

Küresel piyasaların ABD’den gelen gelişmeler doğrultusunda dalgalandığı bir hafta geride kalırken, yurt içinde yabancı kurumların Türkiye ile ilgili karar ve açıklamaları manşetlerin ilk sıralarındaydı.

Geride bırakılan haftada öne çıkan başlıklar şöyle sıralandı:

1- S&P’den Türkiye kararı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poors (S&P), Türkiye’nin kredi notunu “B” olarak teyit ederken, kredi notu görünümünü “negatif”ten “durağan”a çıkardı.

2- Şimşek yatırımcı turuna çıkıyor

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Ekim’de Londra, Paris ve Marakeş’i ziyaret edecek.

3- TCMB rezervleri 6 ayın zirvesinde

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) brüt rezervleri Mart ayından bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Brüt rezervler 15 hafta üst üste artarak 1987 başlangıçlı veri tarihindeki en uzun artış rekorunu kaydetti.

4- Goldman’dan TL için ‘carry trade’ analizi

Goldman Sachs, “Türkiye yeniden oyuna dahil oluyor” başlıklı raporunda TL’de ‘carry trade’ işlemlerinin uzun yıllar sonra yeniden mümkün hale gelebileceğini belirtti. Raporda Dolar/TL beklentileri de yer aldı.

5- ABD’de hükümetin “kapanma” riski artıyor

ABD’de yeni mali yılın başlamasına çok az bir süre kalırken, Kongre’de yeni bütçe üzerinde hala anlaşma sağlanamaması federal hükümetin “kapanma” riskini artırdı.

6- ABD’de otomotiv grevi genişliyor

ABD’de Birleşik Otomotiv İşçileri Sendikası’nın (UAW), Ford Motor ve General Motors’da (GM) çalışan 7 bin üyesi daha greve gidiyor.

7- Fed üyelerinden güvercin mesajlar

Fed üyeleri Thomas Barkin ve Austan Goolsbee piyasalara güvercin sinyaller gönderdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx