Ana sayfa Teknoloji Türkiye’de İlk Robot İşçi Göreve Başladı

Türkiye’de İlk Robot İşçi Göreve Başladı

22
0
PAYLAŞ

Türkiye’de, teknoloji alanında bir ilk meydana geldi ve robot işçi görev başına geçti. Türkiye’de ilk robot işçi çalıştırma unvanına sahip olan Albaraka Türk; robotik süreç otomasyonunun başlamasına da önayak oldu.

Yapay zeka sistemlerinin ilerlemesi sayesinde artık insan gücü ile yapılan tüm işlerde robotlar kullanılır hale gelecek. Eskiden olsa gülüp geçeceğimiz bu söylemler artık o kadar da uzağımızda değil. Hatta bunlardan ilkine Türkiye’nin Katılım Bankası Albaraka Türk önderliğinde imza atıldı bile. Türkiye’nin ilk robot işçi çalıştıran bankası olma unvanını elde eden Albaraka Türk; Türkiye’de de robotik teknolojinin ilk adımlarını atmış oldu. İnsanların yapabileceği işleri yapma özelliği gösteren bu robot; aynı zamanda insana göre daha pratik ve hatasız iş çıkarma özelliğine de sahip. POC analizlerine göre robot insana göre 3 kat daha hızlı ve 7/24 verim alınabilecek durumda. Bunun yanı sıra bir işverene de süreklilik arz eden maliyetleri bulunmuyor. Yeme-içme, maaş ve mola gibi ihtiyaçları olmayan ve sürekli iş başında olan robot; işlerin daha pratik ilerlemesini sağlıyor.

Ortaya koyduğu özellikleri ile işverenin aylık 15.000 TL tasarruf sağlamasına yardımcı olan robot işçi; sektör içerisinde şirketin de hızlı bir şekilde büyümesine olanak tanıyor. Geriye dönük yatırım konusunda da işveren de büyük kolaylıklar sağlıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here