Ana sayfa Teknoloji Milli İşletim Sistemi Pardus’a Geçiş Başladı

Milli İşletim Sistemi Pardus’a Geçiş Başladı

25
0
PAYLAŞ

Son zamanlarda yerli ve millileşme hareketi aldı başına gidiyor. Pek çok sektörde olduğu gibi şimdi de sıra teknoloji sektöründe. Linux tabanlı bir işletim sisteminin millileştirilmesi ile elde edilen Pardus artık kamu kurum ve kuruluşlarında kullanılmaya başlanacak.

Gündemi epey meşgul eden Türkiye ABD ekonomik krizi neticesinde ülkemiz milli hedefler doğrultusunda atılımlar yapmaya başladı. Onlardan biri de işletim sistemi olan Pardus ile gerçekleşecek.

Cumhurbaşkanının ekonomik kriz üzerine yerli ürünlerin kullanımını teşvik etmesi ülkemizde meyvelerini vermeye başladı. Kamu kurum ve kuruluşları milli işletim sistemi olan Pardus’a son hızla geçmeye başladı. HAVELSAN şirketi ise yaptığı açıklamada kamu kurum ve kuruluşlarının gönül rahatlığı ile Pardus’a geçebileceğini ifade etti.

HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay yaptığı röportajda , “Ürünü önce biz kullandık, şimdi kamu kurumlarına öneriyoruz. Belediyelerin yanı sıra, bankacılık, enerji gibi kritik altyapılarda mutlaka millileştirilmiş yazılımımız kullanılmalı.” dedi. Ahmet Hamdi Atalay röportajının devamında ise “İşletim sisteminin bir kurumda çalışabilmesi için o kurumda diğer kullanılan yazılımlarla da uyumlu olması gerek. Windows’u sildiniz, Pardus’a geçtiniz, ama ofis paketi sizinkine uymuyor, o zaman kullanamazsınız. Bu nedenle aynı zamanda Pardus işletim sistemiyle uyumlu diğer uygulamaları da temin ettik. Word, excel gibi ofis uygulamaları var. Bununla uyumlu ‘libreoffice’ açık kaynak bir paket, onunla test ettik ve çalıştığını gördük. AK Parti’li belediyelere yapılan çağrı çok önemli. İstanbul’da Pendik ve Eyüp Belediyesi geçmişti ama, daha da yaygınlaşması lazım. İşin mutlaka ticari boyutu da var ancak, ticari olmaktan ziyade bu iş artık milli bir mesele.” dedi.

Pilot çalışmalarının başlaması ile birlikte Pardus’un hızla yaygınlaşması düşünülüyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here