Ana sayfa Teknoloji macOS Mojave, Apple Tarafından Kullanıma Sunuldu

macOS Mojave, Apple Tarafından Kullanıma Sunuldu

8
0
PAYLAŞ

Kullanıcılar tarafından uzun süredir beklenen yeni macOS sürümü, Apple tarafından resmi olarak kullanıma sunuldu. Tamamen ücretsiz olarak yapılabilen güncellemeler ile birçok yeniliği bir arada görmek mümkün. Geçen Haziran ayında yapılan WWDC 2018 etkinliği sırasında yeni masOS Mojave uygulamasını tanıtan Apple, en çok merak edilen konulara da değinerek merakları gidermiş oldu. Özellikle karalık mod uygulaması ile oldukça dikkat çeken Mojave, kullanıcıların rahatlıkla indirebilecekleri bir hale geldi. Apple’nin geriye dönük cihaz destekleri konusunda fazlasıyla vefalı olduğu zaten biliniyor. Bu yeni sürümde de daha önce piyasaya çıkarılan, ancak yarar sağlanacak olan cihazların listesi de belirlenmiş oldu.

  • 2012 yılının ortalarında ya da sonlarında piyasaya çıkmış olan MacBook Air modeli
  • 2012 yılının ortalarında ya da sonlarında piyasaya çıkmış olan MacBook Pro modeli
  • 2012 yılının sonlarında piyasaya çıkmış olan Mac Mini modeli
  • 2012 yılının son dönemlerinde piyasaya çıkmış olan iMAC modeli
  • 2015 yılının başında ya da sonrasında piyasaya çıkmış olan MacBook modeli, yerin sürümü rahatlıkla destekleyen modeller olarak belirlenmiş durumda. Gelen özellikler kullanıcılar tarafından beğenilse de bazı yönleri ile beklentileri tam olarak karşılamayan yeni sürümün hem iyi hem de kötü yönleri ise şöyle;

Karanlık Mod ve Belge Grupları

Özellikle Mac kullanıcıları tarafından en çok talep edilen özelliklerden biri olan Karanlık Mod, yeni sürümün en çok ilgi toplayan özelliği oldu. Temelde birçok yönden beğenilse de, Karanlık Mod özelliğinin okumayı bir hayli zorlaştırdığı da açık. Ancak, Apple’nin bu konuyla ilgili ilerleyen dönemlerde düzenlemeler getireceği bekleniyor. Aynı türdeki dosyaları bir arada tutma özelliği olan Belge Grupları, masaüstünün daha düzenli olmasına imkan sağlıyor. Ancak, aynı tür olup da birbirleri ile ilgisiz olan dosyalar da bir araya gelmiş oluyor. Bu durum oldukça olumsuz bir durum olarak değerlendiriliyor. Mac cihazlardaki Command Shift 4 ile alınan ekran görüntüleri için klavye kısayolu Shift 5 olarak güncellenmiş oldu. Özellikle “keşfet” sekmesinin, kullanıcıları daha rahat gezinmeleri konusunda bir hayli rahatlattığını da söylemek gerekiyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here