Ana sayfa Teknoloji Göz Hastalıklarında Çığır Açan Teknoloji

Göz Hastalıklarında Çığır Açan Teknoloji

22
0
PAYLAŞ

İnsan sağlığı şüphesiz ki paha biçilemez. Konu bir de hayata açılan penceremiz olan gözler olunca konunun ciddiyeti bir kat daha artıyor.

Sürekli gelişim gösteren teknolojiyle beraber tıp alanında da hızla ilerleme kaydedilmekte hastalıklar için yeni tanı ve tedavi yöntemleri keşfedilmekte. Böylelikle hastanelerde tıbbi hizmetler daha kolay ve daha etkili şekilde verilmektedir.

Daha önceleri pek çok tıbbi cihazın icadına şahitlik etmiştik. Sonralarda ise artık teknolojide yapay zeka dönemine geçildi ve çok ciddi başarılar elde edildi. Yapay zekalarda artık hastalığın tanı ve tedavisinde çok ciddi başarılı sonuçlar vermekle kalmayıp hata oranını da minimuma indirerek insanlığa umut vadetmekte.

Geçtiğimiz günlerde yapay zeka üzerine tıp teknolojisine bir yenisi daha eklendi. Google’ın yapay zeka şirketi olan DeepMind ile birlikte geliştirilen bir yazılım sayesinde göz hastalıkları kolaylıkla teşhis edilebiliyor. Üç boyutlu retina taramasını kullanarak yaklaşık 50 tane farklı göz hastalığını teşhis edebilecek bu yazılım henüz faaliyete geçmedi.

Günümüzde pek çok insanın görme ile ilgili problem yaşadığını ele alırsak bu proje oldukça çığır açıcı nitelikte duruyor. Önümüzdeki yıllarda kullanıma sunulacak olan yazılım sayesinde hastanelere giden göz hastaları için umut vadediyor.

Kızıl ışığın göz içindeki yansımalarını analiz ederek 10 dakika gibi kısa bir sürede problemi teşhis edebilecek olan yazılımı tıp camiası kadar göz hastaları da merakla beklemekte.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here