Ana sayfa İnceleme Stardew Valley Oyun İncelemesi

Stardew Valley Oyun İncelemesi

128
0
PAYLAŞ

Bizim dergi yazarlarının en sevdiği firmalardan biridir Chucklefish Games. Basit ama ince ince işlenmiş oyunları bulup, destekleyip, bizlere sunmak konusunda da üzerlerine yoktur.

Firmanın bu seneki en büyük keşfi ise Eric Barone tarafından geliştirilen ve yirmi sene öncesinde uzak doğaya kasıp kavurmuş Harvest Moon’u fena halde anımsatan Stardew Valley oldu. Retro olmasına rağmen çok güzel gözüken stilize grafikleri, müthiş derin ama bir o kadar da kolay öğrenilebilir yapısı ve oyunu bir çiftçilik simülasyonu olmaktan çıkartıp bir yaşam simülasyonu olarak tanımlanabilmesini sağlayan oyun mekanikleri ile, iki ay içinde bir milyondan fazla kopya satmayı da başardı. Bunu yaparken de en kolay yoldan gitti denemez aslında zira Harvest Moon tüm başarısına rağmen batıda istediği rakamlara ulaşamamış, oynayan mutlu azınlıkların dost sohbetlerinde “böyleydi işte” diye iç çeke çeke anlattığı keyifli bir anıdan başkası değildi bizler için.

Eh aradan yirmi seneden fazla zaman geçmiş, oyuncuların alışkanlıkları değişmişti ve bizler de halen Backstreet Boys veya Slayer dinlemiyorduk neticede. Neyse ki Eric Barone, Harvest Moon’u kısıtlayan, bir noktada çakılmasına yol açan ne varsa üzerine çalışmış ve biz oyuncuların güncel alışkanlıklarını da görmezden gelmeden, mükemmele yakın bir eser çıkartmış ortaya. Kısaca, ilk bakışta içiniz ısındıysa seveceksiniz, çok düşünmeyin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here